• Nezařazené

Ecosia uvádí, že bude bojkotovat „volbu vyhledávání“ aukci na operačních systémech Android v Evropě.

Internetový vyhledávač se sídlem v Berlíně Ecosia uvádí, že nebude participovat v GOoglově „vyhledávací volbě“ aukci pro operační systémy Android v roce 2020 v Evropě. Budou ostatní internetové vyhledávače následovat jeho vedení?
 
Volba vyhledávání má začít v roce 2020 na operačních systémech Android.
 
Dříve v tomto měsíci Google oznámil, že bude představovat svou novou „obrazovku volby“ v Evropě pro uživatele operačních systémů Android v roce 2020. Obrazovka se objeví během nastavování a zeptá se uživatelů, aby si zvolili výchozí internetový vyhledávač.
 
Google plánuje použít tuto aukci, stejně jako to dělá porovnávači nakupování v Evropě, aby určil, který internetový vyhledávač bude přítomný na obrazovce výběru. Tři nejvyšší přihazující se objeví, spolu s Googlem, jako možnost pro uživatele. Google očekává, že se budou volby vyhledávání lišit podle zemí, s tím, že Google bude vždy přítomný jako dostupná volba.
 
Volba vyhledávání je snahou Google řídit se antimonopolním rozhodnutím Evropské Komise z července roku 2018, které zahrnovalo operační systém Android a seskupení aplikací. Google se odvolal proti tomuto rozhodnutí a také proti zhruba pěti miliardové pokutě v dolarech.

Ecosia a její CEO Christian Kroll zveřejnili nedávno stanovisko, kde vysvětlují jejich rozhodnutí bojkotovat celý aukční proces. Uvedl: „Jsme hluboce zklamaní z toho, že se společnost Google rozhodla takto zneužít jeho dominantního postavení na trhu tímto způsobem. Namísto toho, aby poskytla široký a férový přístup, Google zvolil diskriminaci v odlišné formě a učinil všechny ostatní, kromě něj, nucené plátce jeho poplatku v aukci, což není něco, co můžeme jen tak akceptovat.“
 
„Vytváření nedostatku“.
 
Stanovisko nabízí tři důvody, proč Ecosia věří tomu, že přístup aukce je zcela nesprávný:

  • Ecosia věří tomu, že je to neetické pro společnost s dominantním místem na trhu jako Google Android, aby diskriminovala v přístupu k němu. Pokus Googlu k tomu, že se budou práva přístupu řešit aukcí na Androidu, je  urážkou rozhodnutí Evropské Komise a také principu rovnosti před zákonem. 
  • Alternativní internetové vyhledávače, které se zaměřují na soukromí či specifické účely (například bojování s klimatickou krizí, vybírání peněz na charitu, nebo zajištění soukromí uživatele) pravděpodobně nebudou schopni dostatečně dobře konkurenceschopně přihazovat v navrhovaném nastavení aukce. Partneři zaměření na zisk, ze kterých spousta z nich má přístup k vyšším ziskovým Google reklamám, automaticky budou mít lepší šanci v tomto scénáři. To znamená, že konkurenti, kteří jsou poháněni účelem (a nejsou jenom orientovaní na zisk) jsou velice pěkně odstraněni z procesu aukce. 
  • Tím, že umělé limituje volbu uživatele, Google vytváří umělý nedostatek na místě, kde nic takového není. Tohle bude zbytečně zvyšovat náklady pro alternativní internetové vyhledávače a bude tak držet nově příchozí daleko od růstu podílu na trhu.

 
Ecosia byla založena v roce 2009 a dotuje většinu jeho „dodatečného zisku“ neziskovým organizacím, které se zaměřují hlavně na zalesňování a uchovávání.
 
Jakmile byla společnost vystavena kritice jeho oznámení, bránila své aukční řešení jako „fér a objektivní metodu k určení, který poskytovatel vyhledávání bude zahrnut na obrazovce volby. Dovoluje to tak poskytovatelům vyhledávání zvolit si hodnotu, kterou přikládají na objevení se na obrazovce volby a mohou tak přihazovat podle toho.“
 
Proč by nás to mělo zajímat.
 
Ať už je tu či není čtrnáct či čtyři možnosti pro uživatele, Google pravděpodobně setrvá jako nejpoužívanější internetový vyhledávač v Evropě, na základě jeho firemní síly porovnané s konkurenty. Tohle je určitě centrální výzvou pro legislativce a regulátory, kteří se snaží „oddělit“ Google a Android: Jak vlastně dát více viditelnosti (a dostupnosti) Google konkurentům?
 
Internetové porovnávače zboží si stěžovaly, že řešení na základě aukce, které jim mělo dávat více viditelnosti ve výsledcích vyhledávání, bylo během minulých několika let škodlivější než výhodnější.
 
Bude určitě velice zajímavé pozorovat, jestli se i  ostatní internetové vyhledávače spojí s Ecosií nebo se rozhodnou účastnit se na aukci. Přihlášky mají být odeslány do poloviny září. Evropská komise má stále ještě moc požádat Google, aby přišla s alternativním přístupem. Odpověď trhu může mít tak podstatný dopad na jeho rozhodování.

Mohlo by se vám líbit...